EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności.
Odbywający się co dwa lata i organizowany przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi, EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności.
EuroSkills to najlepsze narzędzie popularyzujące wśród uczniów i studentów kształcenia zawodowego wartość uczenia się, realizacji pasji i doskonalenia swoich umiejętności. Przykład zawodników, którzy są podziwiani przez kibiców i przy wsparciu sponsorów rywalizują z najlepszymi konkurentami z całej Europy, by potem zdobyć pracę w czołowych światowych firmach, inspiruje i motywuje ich rówieśników. Jednocześnie EuroSkills jest doskonałą odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku pracy oraz przyczynia się do budowania nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki.
EuroSkills Gdańsk 2023 w dniach od 5 do 9 września gościła 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, aby wziąć udział w konkursach i pokazach w 43 różnych umiejętnościach i zawodach. Przyjechało ponad 100 000 uczestników-kibiców wydarzenia z całej Polski i zagranicy.
Na EuroSkills Gdańsk 2023 Polskę reprezentowała najliczniejsza drużyna na zawodach i największa w historii reprezentacja Polski: 46 zawodników w 36 różnych kategoriach oraz 40 ekspertów.
Reprezentacja Polski na EuroSkills’23 w Gdańsku. Foto z zbioru WorldSkills Poland.
Zawody w poszczególnych konkurencjach odbyły się na terenie AMBER EXPO i stadionie ARENA POLSAT PLUS. Rozmieszczenie poszczególnych warsztatów pokazuje poniższa mapa.
Warsztat konkurencji Spawalnictwo umieszczono w hali Targów AMBER EXPO ( zaznaczono poz. nr 10)
Jak każda olimpiada, ta również rozpoczęła się w dniu 5 września o godzinie 19 uroczystą ceremonią otwarcia gdzie miedzy innymi zaprezentowano reprezentacje 32 krajów Europy, uczestników olimpiady.
Prezentacja uczestników olimpiady podczas ceremonii otwarcia. Foto z zbioru WorldSkills Poland Prezentacja polskich zawodników podczas ceremonii otwarcia. Foto T. Waszkiewicz
Na YouTube możemy obejrzeć relacje filmową pokazujący to wydarzenie.
Rywalizacja trwała przez trzy dni. Zawodnicy otrzymali projekty do wykonania w określonym limicie czasowym.
Nasza Pomorska Sekcja Spawalnicza od 2014 roku objęła patronatem konkurencję „Spawalnictwo”. Nasze zaangażowanie w Skillsy i prawie 10 letnią historię wydarzeń opisujemy na naszej stronie www.spawalnicy.com w zakładce „Olimpiada umiejętności”. Kolejnym zawodnikiem w edycji Euro w drodze eliminacji w ubiegłym roku został Alan Kaczkowski. Od czasu eliminacji , przez cały rok był szkolony w Ośrodku Szkolenia Spawaczy w stoczni CRIST S.A. przez pracowników Działu Głównego Inżyniera Spawalnika Łukasza Licznerskiego, Kamilę Szymańską oraz Sebastiana Szczepańskiego pod nadzorem Eksperta Sławosza Lewandowskiego (wszyscy są członkami naszej Sekcji). Przypominam, że to szkolenie obejmowało cztery metody spawania (111, 135,136, 141) dla różnych grup materiałowych (aluminium, stal chromoniklowa i konstrukcyjna niskowęglowa).
W konkurencji „Spawalnictwo” startowało 13 zawodników, reprezentantów poniżej wymienionych krajów:
1.Austria
2.Belgia
3.Cypr
4.Estonia
5.Finlandia
6.Francja
7.Hiszpania
8.Holandia
9.Kazachstan
10.Litwa
11.Norwegia
12.POLSKA
13.Portugalia
Zawodnicy otrzymali do wykonania projekt podobny do poprzednich czyli składający się z czterech modułów i limit czasowy 19 godzin na jego wykonanie. Poniżej kilka zdjęć z przebiegu zawodów.
Wykonanie projektu. Foto T. Waszkiewicz
Ekspert pilnuje wykonywania projektu. Foto T. Waszkiewicz
Zawodnik Alan i Ekspert Sławosz po wykonaniu projektu. Foto T. Waszkiewicz
Oczekiwanie na ocenę projektu i wyniki konkurencji. Foto T. Waszkiewicz
Zakończone zadanie nr 2 i 3 w projekcie. Foto T. Waszkiewicz
W dniu 9 września o godzinie 18 rozpoczęła się uroczysta ceremonia zamknięcia olimpiady. W trakcie ogłoszono wyniki. Poniżej podaję wyniki w tym reprezentacji Polski.
Pozycja zawodnika z Polskiej Reprezentacji w poszczególnych konkurencjach.
Reprezentacja Polski zdobyła 3 medale złote, 1 medal srebrny, 3 medale brązowe oraz 6 medali doskonałości. W ogólnej punktacji Reprezentacja Polski plasuje się na 6 miejscu . Jest to najlepsza pozycja jaką dotąd osiągnęliśmy.
Szczegółowa punktacja w konkurencji „Spawanie”.
W tym roku poziom przygotowania zawodników w konkurencji spawanie był bardzo wysoki. Ten fakt potwierdza to, że na 13 zawodników 8 otrzymało medale. Medal złoty zdobył Holender, srebrny Belg, brązowy Hiszpan. Pięciu zawodników wyróżniono medalami doskonałości, w tym nasz zawodnik (uzyskując 700 punktów zajął 7 miejsce) . Dotychczas w tej konkurencji taka sytuacja nie nastąpiła.
Tak jak w poprzednich edycjach olimpiady były ogromne emocje. Niektórych zawodników z Europy dopingowali nawet rodzice lub rodziny. Nawiązano nowe kontakty i przyjaźnie. Po zakończonej olimpiadzie pozostaną piękne wspomnienia. Nasz zawodnik otrzymał zaproszenie od Eksperta Belgi do udziału w mistrzostwach Belgii w konkurencji spawanie w dn. 12 – 16 listopada br. Następną edycją Skillsów jest w przyszłym roku WORLDSKILLS w Francji. Nasz zawodnik jeszcze mieści się w limicie wiekowym i może starować. O sukces będzie bardzo trudno ponieważ jak dotąd medale na WORDSKILLS zdobywali zawodnicy z Azji. Musimy poszukać sponsorów i kontynuować szkolenie.
Zamkniecie olimpiady również było uroczyste. Wręczono medale w oprawie muzycznej. Występowały zespoły taneczne, chór i soliści. Były wywiady mediów z zawodnikami. Kilka zdjęć załączam poniżej.
Uroczysta ceremonia zamknięcia olimpiady na stadionie ARENA POLSAT PLUS.
Foto T. Waszkiewicz
Sprawozdanie z olimpiady przygotował: Tadeusz Waszkiewicz